Fitnes a výživa


Energy zóny™Měřte srdce, zlepšete svůj trénink


SPINNING® program pracuje s unikátním systémem úrovně zátěže na organismus, který je aplikován v lekcích zvaných Energy Zone™. Energy zón máme celkem 5, podle úrovně a rozsahu srdeční frekvence.


Recovery – energy zóna, která slouží pro regeneraci organismu. Měla by být zařazována vždy po těžkém tréninku nebo extrémně těžkém dni v práci (i psychicky). Odplavíte z těla nečistoty a získáte novou energii.

Intenzita: 50-65% maximální tepové frekvence


Endurance – nejdůležitější a nejčastěji zařazovaná energy zóna. Tělo jede výhradně v tzv. aerobním pásmu – tedy spaluje největší množství tuků. Kdo chce shodit, ať jezdí hlavně endurance – vytrvalostní energy zónu. Měla by tvořit více než tři čtvrtiny všech tréninků!

Intenzita: 65-75% maximální tepové frekvence


Strenght – kopce, kopce a zase kopce. Ale nebojte se jí.

Mýtus budu jezdit v kopcích = narostou mi nohy, je lež! Strenght – síla – je hlavně síla vůle, protože v této energy zóně přecházíte z aerobního do anaerobního pásma.

Intenzita: 75-85% maximální tepové frekvence


Interval – rozhodně jedna z nejzajímavějších Energy zón. Díky variabilitě TF můžete jet lekci, kde se aerobní zátěž střídá s anaerobní nebo po celou dobu zůstat v aerobním pásmu. Díky intervalu získáte kondičku, tělo se bude rychleji adaptovat na zátěž a bude rychleji odbourávat laktát. Jinými slovy, doběhnete tramvaj a nebudete dýchat až na konečnou.

Intenzita: 65-92% maximální tepové frekvence


Race Day – prostě závod. Žádné přemýšlení o tréninku, jen makačka od začátku do konce. Dřina. Možná někteří z vás jezdí právě jenom takové hodiny. Ale to je chyba. Race Day je bonbónek na zjištění, co ve vás je, není to na natrénování a už vůbec ne na spalování. Prakticky celou dobu jedete v anaerobním pásmu, kdy se tuky téměř nespalují. Ale i závod má svůj smysl. Hlavně na psychiku.

Intenzita: 80-92% maximální tepové frekvence


POZOR!

Průzkumy v mnoha autorizovaných SPINNING® centrech po celém světě odhalily stěžejní problém, který brání zlepšování kondice a dosažení optimálního zdravotního stavu: Příliš mnoho anaerobního tréninku (nad 80% maximální tepové frekvence)Např.muž 50let chce jet Endurance, tedy 65% = 114 až 75% = 130


Muž má KTF 60, pak jednoduše připočítáme 21,

tedy: 65% = 114+21=132 a 75% = 130+15=145


Náš příkladový muž by měl rozmezí tepů mezi 132 – 148.

Hodnoty u Energy zón Interval a Race Day jsou pro spodní a horní limit zvlášť.Seznam článků:

Kalorický příjem

Energy zóny

Nejen pro začátečníky...

SPINNING®, SPINNER®, SPIN® a SPINNING logo ® jsou ochranné známky ve vlastnictví společnosti Mad Dogg Athletics, Inc., které lze užívat jen se zvláštním svolením.


Design by B.A.D. , LTS.Computer , (c) 2006-2019